Obec Dobříkov

Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8
Kominické služby 8.7.2024
9 10 11 12 13
Výluky na železniční trati od 13 - 14. července 2024
14
Výluky na železniční trati od 13 - 14. července 2024
15 16 17 18 19 20 21
22
Přívesnický tábor 2024
Přívesnický tábor_informace
23
Přívesnický tábor_informace
24
Přívesnický tábor_informace
25
Přívesnický tábor_informace
26
Přívesnický tábor_informace
27 28
29
MUDr. Bromová - dovolená
30
MUDr. Bromová - dovolená
31
MUDr. Bromová - dovolená
1
MUDr. Bromová - dovolená
2
MUDr. Bromová - dovolená
3 4
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Informace pro občany > Česká pošta, S.P. - informace k transformaci.

Česká pošta, S.P. - informace k transformaci.Transformace České pošty,s.p..pdf

 

Otázky a odpovědi na reorganizaci České pošty , S.P, zaslané 1. místopředsedou vlády a ministrem vnitra obcím dne 24.3.2023 

Proč je nutné transformovat Českou poštu?
ČP musí reagovat na rychlý rozvoj digitální komunikace a růst konkurence v oblasti logistiky a doručování balíků a vyřešit s tímto vývojem spojený pokles tržeb, v jejímž důsledku již několik let hospodaří se ztrátou.
Cílem transformace je modernizovat ČP a ukončit její ztrátové hospodaření. Součástí transformace bude nové určení výše úhrad, které bude stát ČP poskytovat za její služby definované v poštovním zákonu. Nedostatečná úhrada za tyto služby je jednou z příčin, proč se ČP dostala do finančních problémů.
Potřebuje stát ČP?
Ano, řada služeb ČP je i stále pro chod státu nezbytná (například pro práci policie nebo soudů) a stát musí být schopen svým občanům, především starším ročníkům, nabídnout alternativu k digitální komunikaci se státem, nebo tuto digitální komunikaci zprostředkovat. ČP je pro tento úkol ideálním nástrojem.
Proč je nutné rušit pobočky?
Rušení poboček je prvním a nezbytným krokem v transformaci ČEP, protože reaguje na pokles zájmu o poštovní služby v několika posledních letech vyvolaný přechodem na digitální komunikaci jak v soukromém sektoru, tak v komunikaci mezi státem a občany.
Vyhoví ČP starostům a primátorům, pokud budou požadovat změnit počet nebo výběr rušených poboček?
Rušení poboček, tedy optimalizace sítě poboček ve městech, je vysoce odborná záležitost a podléhá jasným kritériím. Výběr poboček ke zrušení navrhla ČP na základě detailních informací, která má k dispozici, a zkontroloval je Český telekomunikační úřad, tedy nejvyšší autorita v oboru. Je proto nepravděpodobné, že by se seznam rušených poboček v tuto chvíli měnil. Na druhou stranu nelze vyloučit, že při posuzování kritérií nedošlo k chybě, na kterou zástupci měst ČP upozorní. Od nadcházející diskuze se starosty a primátory si ČP slibuje především informace o budoucích rozvojových záměrech měst ve výstavbě nebo dopravě, na které by síť poboček ČP měla v blízké budoucnosti reagovat.
Hrozí České poště krach nebo insolvence?
Ne, stát nic takového nedopustí. Finanční situace ČP je sice špatná, ale stát nemůže připustit, aby přestala fungovat.