Dne 20. srpna 1911 na podnět poslance V.Klofáče byl uspořádán „Tábor lidu“ – dostaveníčko pokrokových lidí celého vysokomýtského okresu, kde se začalo pomýšlet na postavení pomníku M.J.Husa. Sochu Mistra Jana Husa zhotovil sochař Cyril Jurečka z Chocně a byla odhalena 25.srpna 1912 při slavnosti. Plastika je zhotovená z jemnozrnného žlutého pískovce cca 5 m vysoká. Figura stojí na soklu z lomového kamene s nápisem „Za pravdu dal život“. Socha Mistra Jana Husa, byla rozhodnutím Ministertva kultury ČR ze dne 27.2.2004 prohlášena za kulturní památku.
V popředí před máchadlem a pradlem stojí socha M.J. Husa. Jako o spousty jiných objektů se o její vznik zasloužil senátor J.V. Klofáč. Dne 20. srpna 1911 se v Dobříkově uskutečnil velký tábor lidu s projevy významných představitelů tehdejší politické a kulturní scény s cílem poukázat na útisk českého národa i českého jazyka. Po tomto setkání vznikla myšlenka na postaveni sochy Jana Husa v Dobříkově. Poslanec J. Václav Klofáč oslovil sochaře Cyrila Jurečku z Chocně, který již v zimě 1912 začal na soše pracovat. Kámen na sochu byl do Chocně dopraven po železnici a vážil 1200 metrických centů. Slavnostní odhalení 25. srpna 1912 patřilo k nejvýznamnějším událostem té doby. Slavnost měla mimořádný úspěch, s bohatým kulturním programem a obrovskou návštěvností z okolí. Cesty do Dobříkova rámovaly uvítací brány, slavnostní atmosféru umocňovalo 70 vyvěšených praporů.
Plastika je zhotovená z jemnozrnného žlutého pískovce, provedena ve více jak dvojnásobné nadživotní velikosti. Socha měla být původně umístěna místo kříže (4), ale na doporučení komise Uměleckého Sboru Osvětového bylo zvoleno místo zde. Umístění obdobného díla ve venkovském prostředí je poměrně netypickým případem, a to i tím, že se řadí mezi nejvyšší sochy mimo městské prostředí. Pískovcová plastika je kvalitní sochařskou prací z počátku 20.století, která má přímou souvislost se životem tohoto místa. V Dobříkově a okolí má kult Mistra Jana Husa dlouhou tradici, rovněž pak Církev Československá husitská. Ministerstvo kultury ČR ji prohlásilo svým rozhodnutím dne 27.2.2004 za kulturní památku (r. c. 100939). Před sochou je umístěn kámen, v němž se nalézá kus artefaktu, dovezený přímo z Kostnice.
Otázka: Víte co kázal Jan Hus ?
Mistr Jan Hus představoval významného kritika katolické církve. Kritizoval především prodávání odpustků a skutečnost, že církev přestala sloužit svému účelu.
Co jsou to odpustky ?
Odpustek je odpuštění časných trestů za hříchy, které může být úplné (plnomocné odpustky), nebo částečné (částečné odpustky).Odpustky může člověk získat buď pro sebe, nebo pro duše v očistci. Proti kupčení tzn. možnosti získání za peníze s odpustky ve středověku vystupovali církevní reformátoři jako např.: Jan Viklef, Jan Hus nebo Martin Luther. Zatímco Viklef a Luther odmítli odpustky zcela, Hus vystupoval pouze proti jejich získávání za peníze.
V katolické teologii jsou odpustky v úzké souvislosti se svátostí smíření. Odpustek pak označuje odpuštění časného trestu za hříchy na základě nového postoje vůči Ježíšovu přikázání lásky (např. modlitba, almužna, pouť). Získání odpuštění je možné podle křesťanství pouze na základě vykupitelské oběti Ježíše Krista a vztahu k němu.
Dobříkov 29
566 01 Vysoké Mýto
Úterý 8 – 17
Čtvrtek 8 – 17