Kostelů se samostatně stojící zvonicí jsem dosud na svých cestách mnoho nespatřil. Pokud si matně vzpomínám, tak kromě Chocně snad jen ten letohradský. Předchůdcem dnešního choceňského chrámu byl…
Chocní jak známo protéká Tichá Orlice, která před vstupem do města vytváří několik působivých meandrů. Jejich břehy jsou lemovány strmými zalesněnými stráněmi a z porostu vykukují vysoké stěny…
Příhraniční Dolní Lipka je malou vesničkou s obrovskou nádražní budovou a půvabným, malým i velice romantickým hřbitovem. Na tomto tzv. starém hřbitově, založeném v roce 1894, jsou pochováni němečtí…
Tato kaple či kostelík, nacházející se v malé vísce na Kralicku, je skutečným unikátem. Církevní budova je totiž stavebně spojena s funkčním obytným domem, jehož majitelé tak mají přímo „za hlavou“…
Dašický chrám Páně byl farním již ve 14. století, neboť k roku 1350 byl příslušným k litomyšlskému biskupství a byl osazen vlastním plebánem, jehož jméno se však nedochovalo. Prvním z nám známých…
Na místě dnešního náměstíčka, které se nachází za bývalou Bílou branou, býval původně rondel městských hradeb (násep) a 2 chatrné a polozbořené domy, jež byly v letech 1819 a 1822 srovnány se zemí v…
Na tomto místě Srchu se původně nacházely jen lesy a po jejich vymýcení na přelomu 18. a 19. století pastviny a pole. Téměř všechny tyto pozemky náležely obci, což můžeme vidět v indikační skice…
První zmínka o Pohránovu, jehož osídlení má již neolitický původ, pochází z 21. září 1436 ze zápisu bývalého majetku opatovického kláštera Diviši Bořku z Miletínka, který provedl král Zikmund…
První zmínka o Hrádku pochází z 21. září 1436, kdy je jmenován jako součást zboží v roce 1421 vypáleného opatovického kláštera, které zapsal král Zikmund Lucemburský za věrné služby Diviši Bořku z…
Anabáze ohledně současného pomníku je poměrně dlouhá a složitá. Nejprve byla stavitelem K. Teplým z Pardubic vybudována v letech 1922-1923 školní budova, přičemž rozpočet na ni byl ustálen na 216 487…